Tuesday, February 21, 2012

Diş Macunları Üzerine...


Diş macunlarının içeriğinde bulunan, fakat şüphe edilen içerikleri inceleyelim:

Triclosan
Triclosan herşeyden önce, çok az kullanılsa bile hormon sistemini bozucu bir malzeme olduğu yönünde ciddi çalışmalar var. [1] Hormon sistemi bozucu ne demek ? derseniz:  
http://www.endokrinoloji.com/erkenergenlik.html sitesinde yer alan röportajı okumanızı tavsiye ederim

Triclosan, kozmetiklerde, gıda ürünlerindeki gibi eser miktarda değildir;  özellikle akne karşıtı ürünler ve  antibakteriyel bazı temizlik ürünlerinde yüksek miktarda bulunur. Vücuttan atılmaz, birikir. [1]

Aynı zamanda çevre için de risktir.  Colin Beaven, No İmpact Man isimli kitabında;
“Örneğin, 2002 yılında, insan yapımı kimyasallar ve hormonlar üzerine yapılan ulusal bir çalışmada, akarsuların yüzde sekseninin bu maddelerle kirletilmiş olduğu ortaya çıktı. Bulunan kimyasalların birçoğunun insan ve hayvan hormonlarını tahrip ettiği ispatlanırken, bir kısmının da bu etkilere neden olduğundan şüphelenilmektedir. Bilim adamları, her geçen gün daha fazla sayıda erkek balığın testislerinde olgunlaşmamış yumurtalar –doğru okudunuz, yumurtalar- buluyor,” demişti.

Triclosan gibi malzemeler, kullandığımızda su ile beraber kanalizasyon sistemine giriyor. Ve oradan nehirlere ve denizlere dağılarak sularımızı kirletiyor, orada yaşayan canlıların hormonlarını da bozuyor Colin’in kitabına göre.

Su demişken, Triclosan suda bulunan klor ile reaksiyona girer ve kloroform oluşturur. 2]  Kloroform tanıdık geldi değil mi? Filmlerde insan kaçırmak için kullanılan kimyasaldır :) Bayıltır. Solventtir ve tehlikelidir. Bu gazın solunması ya da deriden nüfuz etmesi sonucunda depresyon, karaciğer hastalıkları ve kanser riski ortaya çıkabilir. [3]
Bazı diş macunlarında triclosan içeriği vardır. EPA (Amerikan Çevre Koruma Vakfı) triclosan'i böcek ilacı olarak duyurmuştur. İsveçli bilim adamları bu malzemeyi, denizde ve anne sütü içeriğinde bulunca alarma geçtiler [4].

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) veya Sodium Lauryl ether sulfate (diğer bir adı Sodium laureth sulfate ,kısaca SLES) :

Eğer ürünlerin içeriklerini okumayi alışkanlık haline getirdiyseniz size çok tanıdık gelecek. Bu kimyasal, birçok sabunda, şampuanda, saç kremlerinde, temizlik ürünleri ve tabii ki diş macunlarında bulunur. Ne işe yarıyor derseniz köpürmesini sağlıyor ve temizleyici özelliği var. Fakat temizleme işini korosiv olarak yapar. [5] Yani eriterek yok eder. Saçınız veya derinizdeki yağlari tamamen temizler. Hatta banyodan çıkınca ıslak saçlarınızı parmaklarınızın arasına alıp cekiştirseniz gıcır gıcır sesi çıkar. SLS boyle temizler. Tamamen temiz. Gıcır gıcır. Tabi ki dişler hatta diş etleri bile diş macunu ile kuvvetli bir temizlik sonrasi bu sesleri çıkartır. Mutlu olur, oh deriz. Tertemiziz. Peki, bu iyi bir şey mi?

Hayır. Maalesef :D  İster inanın ister inanmayın, saçlarınızın yağa ihtiyacı var. Bu yağı tamamen temizlerseniz saçınızı tamamen kurutursunuz. Peki dişler ve diş etleri için? SLS ve SLES, dişleri çürütcek kadar kuvvetli değildir. Fakat diş etleri hassas bir deri ile korunurlar. Norveç'te Oslo üniversitesinde yapılan bir çalışmada, diş macunlarını test etmişler. SLS içeren ve içermeyen diş macunlarını karşılaştırmış ve bu ürünleri ağzında sürekli tekrarlayan aft sorunu olan insanlar üzerinde denemişler. Deneyin sonucunda SLS ve SLES içeren diş macunlarının bu hastalar üzerinde  çok büyük fark yarattığını ve ağızdaki aftların miktarında büyük artışa yol açtığını görmüşler. Makalede sonuç olarak, ağzında afta meyilli insanların SLS ve SLES içeren diş macunlarını kullanmamaları gerektiğini yazmışlar. [6]

SLS ve SLES'in cilt ve göz iritasyonu yaptığı da genel olarak bilinen bir gerçek. [7] Bu konu ile ilgili FDA kendini kötü hissetmiş olacak ki, çocuklar için hazırlanan  ve SLS içeren bazı banyo köpüklerinin üzerine “Dikkat: cilt tahrişi yapabilir. Uzun süre (ima edilen 1 saattir) temas etmeyiniz. Çocukların kullanımından uzak tutunuz ve az miktarda tarif edildiği gibi kullanınız. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza danışınız” gibi ibareler konulmasını zorunlu hale getirmişlerdir.

Bence en kötüsü, bu kimyasalın 1,4 -Dioxane adı verilen kimyasal içerebilmesidir. [8] Yani bu kimyasalı kullandığınızda az miktarda 1,4-Dioxane kimyasalını da kullanmış olursunuz. 1,4-Dioxane kimyasalı resmen kansorejendir ve kullanımı yasaktır. Aman efendim, n'olcak azicik SLS olan şeyin içinde çok daha azicik 1,4-Dioxane olsa diyorsanız, şampuanlarda %10-20 arası SLS kullanıldığını bilmeniz gerekir. Risk yüksektir. Bu riskli maddenin özellikle diş macunu ve çocuklar için şampuan, duş jeli gibi ürünler olarak kullanılmasını ben tasvip etmiyorum. Çocuğum olsa bu ürünleri üzerinde kullanmazdım. Çünkü yapılan çalışmalarda bu kimyasalın beyin, göz gibi organlarda kalıntı olarak kaldığını ve ileriki yaşlarda katarakt gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiği görülmüş[9].

Şampuanında SLS olanlara kötü bir haber daha, SLS saç foliküllerini öldürerek kelleşmeye de sebep olduğu söyleniyor. [10] :)


Diş macunları :

Bugün siz okuyucular için Migros’a gittim ve diş macunlarının içeriklerini not ettim. Ürünlerin içeriklerini kontrol etmeniz açısından örnek oluşturmak için hep beraber bakalım.

Signal 12 Komple Bakım: Calcium Carbonate (bildiginiz karbonat, zararsız[11]) , Aqua(su ),Sorbitol ( tat verici, zararsız [12]), Hydrated silica (aşındırıcı, zararsız[13]), SLS (yukarıda açıkladığımız gibi), Sodium monofluorophosphate( bir nevi tuz, sinir harabiyeti yaptığı üzerine yayınlar var , pek hoş bir kimyasal değil [14]) , aroma (her ne ise ismi cismi verilmemiş), Cellulose Gum (bağlayıcı, zararsız [15]), Trisodium Phosphate (tuz, zararsız [16]), Potassium citrate (pH ayarlayıcı, zararsız[17]),  Sodium saccharin ( suni tatlandırıcı, fazla miktarda olursa zararlı ama burada çok fazla değil [18]), TRICLOSAN (yukarıda açıkladığımız gibi), Calcium Glycerophosphate (Antiplak- diş üzerinde plak oluşmasın diye, zararsız [19]),  Phenylcarbinol (asıl adı benzyl alcohol, Kanada'da yasak bir kimyasal, sinir tahribatı yapıyormuş [20]), Glycerin ( gliserin, zararsız [21]), CI 74160 (mavi boya)

Clinomyn sigara içenler için: Calcium Carbonate (karbonat, zararsız [11]), Aqua (su), Sorbitol( tat verici, zararsız [12]), Glycerin (gliserin, zararsız [21]), Aluminium silicate (aşındırıcı, zararsız [22]), SLS (yukarıda açıkladığımız gibi), Aroma (ne içerigi bilmiyoruz), Cellulose Gum( bağlayıcı, zararsız [15]), Sodium monofluorophosphate( bir nevi tuz, sinir harabiyeti yaptığı üzerine yayınlar var , pek hoş bir kimyasal değil [14]), Trisodium phosphate (tuz, zararsız [16]), Dimethicone( silikon bazlı bir kimyasal, ben hiç sevmem çünkü saç döküyor [23] ve bir sürü şampuanda var fakat burada cilt koruyucu olarak kullanılmış, aşırı zararlı değil, çevre için zararlı, toksik olabileceği konusunda çalışmalar var), Sodium saccharin ( suni tatlandırıcı, fazla miktarda olursa zararlı ama burada çok fazla değil [18]), Methylparaben, Propylparaben ( parabenleri sevmiyoruz, gıda koruyucudur ama ostrojeni taklit edebilir ve hormonel bozukluk yaratır , erkeklerde sperm sayısını düşürür, kadınlarda erken ergenliğe sebebiyet verebilir [24]), CI 77891 (titanyum oksit, beyaz boya olarak, Kanada tarafından orta dereceli tehlikeli bulunmuş [25]).

Migros tarafından ve kendisi tarafından organik bitki içeriği oldugu iddia edilen diş macununun içeriğine bakalım:

L' Angelica: Aqua (su), Calcium Carbonate (karbonat,zararsız[11]), Sorbitol( tat verici, zararsız [12]), Glycerin (gliserin, zararsız [21]), Silica(aşındırıcı-eğer nano değilse zararsız [26]), SLS (yukarıda açıkladığımız gibi), Cellulose Gum( bağlayıcı, zararsız [15]), Mentha piperita oil( bitki yağı –zararsız[27]), Melaleuca Alternifolia oil (bitki yağı, zararsız[28]), Anethole (tat verici, zararsız[29]),Menthol (mentoli zararsız [30]), Sodium monofluorophosphate( bir nevi tuz, sinir harabiyeti yaptığı üzerine yayınlar var [31] , pek hoşuma gitmedi),Sodium saccharin ( suni tatlandırıcı, fazla miktarda olursa zararlı ama burada çok fazla değil [18]), Citric Acid (tat verici (limon tadı), zararsız [32]), Eugenol (sentetik olarak da üretilebilir, doğal olarak da yonca yağından elde edilir. Alerji yapabilirmiş [33]) , Limonene ( Avrupa Biriliği tarafından kısıtlı kullanımda olan bir başka kimyasal, parfüm olarak kullanılır. Zararlı [34]), imidazolidinyl Urea( formaldehite dönüşebilen bir kimyasal,cilt için toksik, ülser yaptığı görülmüş [35]), Methylparaben ve Ethylparaben (parabenleri sevmiyoruz, gıda koruyucudur ama östrojeni taklit edebilir ve hormonel bozukluk yaratır, erkeklerde sperm sayısını düşürür, kadınlarda erken ergenliğe sebebiyet verebilirmiş[24]).

İşte bu sebeple içerikleri her zaman kontrol etmenizi söylüyorum. Uzun süren zararsız kozmetikler arama çabalarımızda hiçbir markaya güven olmadığını tespit etmiş bulunmaktayız. Bazen çok ucuz ama çok dandik görünen bir ürün garip bir şekilde gayet sağlıklı çıkarken bazen organik olarak lanse edilen bir ürün böyle kafamızda şüpheler oluşturabiliyor.

E siz ne yapıyorsunuz? Hangi ürünü kullanıyorsunuz, derseniz:

Bendeniz: Dentiste' Plus White kullanıyorum içeriği: xylitol (bi nevi seker, zararsız[36]) , silicon dioxide(aşındırıcı –zararsız [26]), peppermint oil (nane yağı, zararsız [27]), clove oil (yonca yağı, pek zararsız değil, alerji yapabiliyor [37]) , menthol (mentol, zararsız [38]), vitamin C (yararlı), eucalyptus oil (ökaliptus yağı, zararsız [39]), sage extract(adaçayı özütü, zararsız, mikrop kırıcı [40]), chamomile extract (papatya özü, zararsız [41]) , fennel extract (rezene yağı, zararsız [42]), glyrrhiza extract (meyan kökü özü, zararsız [43]), cinnamon bark extract (tarçın özü, zararsız [44])

Normal diş macunundan tat olarak hiçbir farkı yok.  Çok da güzel köpürüyor.

Filiz ise Urtekram- Tea Tree diş macununu kullanıyor. İçeriği: Chalk (tebeşir, zararsız [45]), water(su), vegetable glycerine (bitkisel gliserin, zararsız[21]), carrageenan (deniz yosunundan elde edilen bir madde, nemlendirmek icin [46]), essential tea tree oil (çay ağacı özütü yağı, zararsız, mikrop oldurucu [47] ), myrrhe (mür, zararsız [48])

Dikkatinizi çektiyse, Filiz'in kullandığı diş macunu daha sağlıklı görünüyor ama tadını sevmediğim için yonca yağını sineye çekiyorum ve Dentiste' kullaniyorum :D Aslında Utrekram'ın başka aromaları olan diş macunları da var ama onları denemedim. Filiz, naneli olanını yeni almış tadının gayet güzel olduğunu söylüyor. Dentiste’yi marketler ve eczanelerde, Urtekram ürünlerini organik ürün satan dükkanlarda bulabilirsiniz.

Umarım çok korkutmamışımdır.

Sağlıklı günler diliyorum.

Ağça


Referanslar

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19716585 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18602546
 2. PMID 15926568
 3. http://tr.wikipedia.org/wiki/Kloroform
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22000243 & http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17007908
 5. http://www.healthy-communications.com/slsmostdangerousirritant.html
 6. http://crowndiamond.net/techpack/0535.pdf
 7. http://www.healthychoices.co.uk/Final_Report.pdf
 8. http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_laureth_sulfate
 9. http://www.natural-health-information-centre.com/sodium-laureth-sulfate.html
 10.  http://www.ehow.com/facts_6508185_sodium-laurel-sulfate-hair-loss.html
 11. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700958/CALCIUM_CARBONATE/
 12. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706239/SORBITOL/
 13. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/719552/HYDRATED_SILICA/
 14. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706133/SODIUM_MONOFLUOROPHOSPHATE/
 15. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/701190/CELLULOSE_GUM/
 16. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706719/TRISODIUM_PHOSPHATE/
 17. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/705192/POTASSIUM_CITRATE/
 18. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706177/SODIUM_SACCHARIN/
 19. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700965/CALCIUM_GLYCEROPHOSPHATE/
 20. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700697/BENZYL_ALCOHOL/
 21. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702620/GLYCERIN/
 22. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703679/MAGNESIUM_ALUMINUM_SILICATE/
 23. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702011/DIMETHICONE/
 24. http://safecosmetics.org/article.php?id=291
 25. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706561/TITANIUM_DIOXIDE/
 26. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/705911/SILICA%2C_AMORPHOUS/
 27. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703844/MENTHA_PIPERITA_%28PEPPERMINT%29_OIL/
 28. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703792/MELALEUCA_ALTERNIFOLIA_%28TEA_TREE%29_LEAF_OIL/
 29. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700415/ANETHOLE/
 30. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703855/MENTHOL/
 31. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706133/SODIUM_MONOFLUOROPHOSPHATE/
 32. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/701385/CITRIC_ACID/
 33. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702373/EUGENOL/
 34. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702113/LIMONENE/
 35. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703119/IMIDAZOLIDINYL_UREA/
 36. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/707002/XYLITOL/
 37. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/861209/Clove_leaf_oil_terpenes/
 38.  http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703855/MENTHOL/
 39. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/861592/EUCALYPTUS_%28EUCALYPTUS_GRANDIS%29_OIL/
 40. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/705769/SALVIA_OFFICINALIS_%28SAGE%29_LEAF_EXTRACT/
 41. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/700448/ANTHEMIS_NOBILIS_%28CHAMOMILE%29_FLOWER_EXTRACT/
 42. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/702490/FOENICULUM_VULGARE_%28FENNEL%29_FRUIT_EXTRACT/
 43. http://www.botanical.com/botanical/mgmh/l/liquor32.html,
 44. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/701370/CINNAMONUM_CASSIA_%28CINNAMON%29_BARK_EXTRACT/
 45. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/717657/CHALK/
 46. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/701131/CARRAGEENAN/
 47. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/703792/MELALEUCA_ALTERNIFOLIA_%28TEA_TREE%29_LEAF_OIL/
 48. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/718067/COMMIPHORA_MYRRHA_%28MYRRH%29_RESIN/

7 comments:

 1. Değerli blog kullacısı paylaşımlarınızı ve makelelerinizi ilgi ile takip ediyorum, Halı yıkama olarak makalelerinizin devamını bekler çalışmalarınızda başarılar diler,teşekkür ederiz....

  ReplyDelete
 2. Çok teşekkürler. Yararlı bir yazı olmuş. Ben de uzun süredir L'Angelica kullanıyorum ama açıkçası korkuttunuz beni :) Tam da diş macunum bitmişti, iyi oldu bu yazıya denk gelmem. Bir de Dentiste'yi deneyeyim bakalım. Benim bloga da bekler, mutlu günler dilerim. ^_^

  ReplyDelete
 3. Merhaba kesinlikle doa kozmetiğin sls içermeyen şampuanlarını deneyin.

  ReplyDelete
 4. Merhaba,onerdiginiz dis macunu hangi madde sayesinde kopuruyor?(bu arada makaleniz çok yararlı olmuş)

  ReplyDelete
 5. Yazınızı faydalı buldum. Ancak ben de kullanıyorum dediğiniz Dentiste' Plus White diş macununda da sls mevcut. Tüpün üzerinde bulunan içindekiler kısmında yazmıyor ancak, tüpün yanındaki küçük kağıtta bulunan içindekiler kısmında sls içerdiği yazılmış. Kontrol ederseniz siz de göreceksiniz.

  ReplyDelete
 6. dentiste plus white marka diş macununda sls maddesi var güzel sls içermeyen diş macunu olarak Urtekram Organik Diş Macununu öneririm. aloe vera ve nane olanı çok iyi. Gönül rahatlığı ile kullanabilir siniz.

  ReplyDelete
 7. Allah razi olsun ciddiyetle yazilmis

  ReplyDelete